invespot

خرید کسب و کار و فرانچایز

خرید کسب و کار و خرید فرانچایز در کشورهای دیگر و مشخصا در اقتصادهای پیشرو، در چند سال اخیر برای سرمایه داران ایرانی نیز جذابیت فراوانی پیدا کرده است. برای بسیاری از علاقه مندان به خرید کسب وکارهای آماده هدف درگیر ساختن تمام یا بخشی از سرمایه ریالی به ارزی برای برنامه ریزی بهتر در شرایط مالی خاص این روزهای ایران است. همچنین یکی از مطمئن ترین راه هایی که برای اقامت در اروپا، می­ توان در نظر گرفت، خرید کسب و کار آماده و یا خرید فرانچایز در کشور مقصد است.

در کنار این تمایل، ارائه گسترده فرانچایز ها و آشنایی سرمایه گذاران و کارآفرینان ایرانی با این مفهوم نیز به میزان علاقه مندی موجود افزوده است.

باید در نظر داشته باشیم که برای تمدید های سالانه اقامت شما در سه یا پنج سال اول در کشورهای اروپایی و یا در آمریکای شمالی، و قبل از دریافت PR و یا همان اقامت دائم، مهمترین خواسته میزبان شما، پرداخت به موقع و کامل مالیات بر درآمد سالانه شرکت شما خواهد بود و در اختیار داشتن یک شرکت یا مغازه که پیش از این هم کار کرده، پرونده مالیاتی دارد، مشتریان به خصوص خود را دارد و سود ده است، خیال شما را از این بابت آسوده خواهد ساخت.

دلایل عدم تمایل برخی افراد به راه اندازی کسب و کار در اروپا

از سوی دیگر، همواره با متقاضیانی روبرو می ­شویم، که علیرغم تمکن مالی مناسب و در اختیار داشتن سرمایه کافی برای راه اندازی کسب و کار در اروپا، به دلایل مختلف از انجام این کار رویگردان هستند. برخی از این دلایل از قرار ذیل هستند:

بیشتر بخوانید: روش های سرمایه گذاری در آمریکا چگونه است؟

پخش ویدیو

مجموعه دلایل فوق باعث شده است که خرید کسب و کار و خرید فرانچایز ، جهت اخذ اقامت در اروپا، آمریکا و کانادا طرفداران مخصوص به خود را داشته باشد.

اما مجموعه نکاتی نیز وجود دارد که می­تواند این فرآیند را معیوب سازد. بر خی از آنها از این قرار هستند:

الگوهای مشخصی برای ارزش گذاری یک کسب و کار، وجود دارند و این موضوع باعث به وجود آمدن یک حرفه مشخص با همین ماموریت در سال های اخیر شده است. یکی از مشهور ترین این الگوها از این قرار است: دارائی های مشهود و ملموس (مانند ملک یا تجهیزات+ دارائی های مشهود و نا ملموس(مانند نرم افزارها، سابقه بیمه و سابقه خوش حسابی در بانک)+ دارائی های نا مشهود و نا ملموس(میزان پاخور و یا همان خوشنامی و یا استقبال مشتریان)+ ضریب مشخصی از سود پیش بینی شده سال آینده بر اساس سود سال گذشته بر اساس صورت های مالی. شاید محاسبه این معادله به نظر پیچیده بیاید، اما برای متخصصین ارزش گذاری، یک کار روزمره محسوب می­شود. ما با آژانس های اروپایی و کانادایی بسیار مشهوری همچون B&F Global در این زمینه برای ارزشگذاری کسب و کار مورد توافق، قرارداد داشته و بر اساس آن کسب و کارها را به شما پیشنهاد می­دهیم.

اصولا حتی در ایران نیز امکان واگذاری یک شرکت، بدون تسویه مفاصاحساب بیمه، مالیات و انتشار آگهی واگذاری در رونامه رسمی قبل از واگذاری و برای فراخوان طلب کار احتمالی وجود ندارد، بدیهی است این موضوع در جوامع اقتصادی پیشرفته نیز به همین شکل است.

از آنجا که بخشی از معادله خرید یک کسب و کار بر اساس پیش بینی سود سال آینده بر اساس فاکتورها و ترازنامه های سال قبل شرکت است، شما قبل از معامله نهایی، حتما با پیش بینی سود آتی مواجه شده و قابلیت تصمیم گیری در خصوص آن را خواهید داشت.

برای جلوگیری از هرگونه آشفتگی ذهنی در متقاضیان، این شرکت به صورت رسمی اعلام می­دارد در طول این معامله صرفا نماینده مشتری می­باشد. همچنین از آنجا که روش مرسوم در جهان برای کمیسیون این کار، درصدی از مبلغ نهایی مصوب است، و ممکن است این ذهنیت به وجود آید که برای اینوسپات می ­صرفد که کسب و کار با مبلغ بالاتری خریداری شود، این شرکت تصمیم به تصویب یک حق العمل مشخص برای کمیسیون گرفته است. برای معامله های 1.000 تا 50.000 هزار، 50.000 هزار تا 120.000 و بالاتر از 120.000 یورو، یک کمیسیون از قبل تعیین شده دریافت می­گردد تا خیال مشتریان از این جهت آسوده باشد.

هیچ تضمینی برای موفقیت هیچ کسب و کاری در تاریخ وجود نداشته، ندارد و نخواهد داشت. و اگر متقاضی، یک کسب و کار موفق را تحویل گرفته و آن را به ورشکستگی بکشاند، در حقیقت تمامی مسئولیت آن متوجه خریدار خواهد بود. هرچند که ما در این مسیر برای کمک به موفقیت کسب و کار شما آماده همکاری هستیم.

به روش هایی کاملا امن و قابل تائید شما و از مجاری رسمی، منتقل خواهد شد.

تمامی سوال های بالا، مهم و حیاتی هستند و بدیهی است که یک خریدار واقعی، به دنبال جواب برای تک تک این سوالات باشد.

تخصص و تجربه ما در این خصوص باعث شده است، کارشناسان اقتصادی اینوسپات برای تمامی موارد فوق راهکارهای اطمینان آفرینی بیابند.

خرید کسب و کار و خرید فرانچایز

چرا مالک یک کسب و کار سودزا، کسب و کار خود را واگذار می کند؟

این سئوال توسط بسیاری از مشتریان ما تا کنون پرسیده شده است و به اختصار، به برخی از دلایل آن اشاره می­کنیم:

الگوهای خرید کسب و کار آماده

الگوهای مختلفی برای انجام این کار وجود دارد، اما سه روش مرسوم آن را در اینجا توضیح داده ایم:

طریقه خرید کسب و کار آماده

در این صورت، یک شرکت و یا مغازه، تماما به شما منتقل خواهد شد. (مثال: خرید کامل یک کارواش)

خرید فرانچایز

در این صورت، یک برند که خدمات و یا محصولاتی را ارائه می ­دهد، حق تاسیس یک شعبه نمایندگی را برای یک بازه زمانی و یا به صورت مادام العمر در اختیار شما قرار داده و در مراحل تاسیس شعبه نمایندگی شما را کمک و راهنمایی کرده و شما ملزم به رعایت قوانین و ساختارهای آن برند اصلی خواهید بود (مثال: خرید فرانچایز یک برندِ فست فود و یا پوشاک)

اعطای نمایندگی باز

در این الگو، یک شرکت و یا برند، مسئولیت تامین، آموزش و راهنمایی شما را در تمامی مراحل راه اندازی کسب و کار به عهده می گیرد و در عوض، در بخشی از سود آتی شما شریک خواهد شد. شما در این الگو آزادی عمل بیشتری خواهید داشت، اما تحت نام برند اصلی فعالیت خواهید کرد. (مثال: دریافت نمایندگی از یک شرکت حمل و نقل برای تاسیس نمایندگی در یک شهر و یا کشور دیگر، هم راستا با کمپانی مادر و معمولا برای تکمیل خدمات او در یک جغرافیای متفاوت)

اینوسپات در تمامی الگوهای فوق دارای پرونده های قابل مذاکره می­ باشد که لیست تفکیکی آنها را مشاهده خواهید کرد. قبل از مطالعه آن، موارد ذیل را در نظر داشته باشید:

کشورهایی که در آنها خدمات خرید کسب و کار ارائه می‌ شود

ما در دایرکتوری خرید کسب و کار و فرانچایز اینوسپات فارغ از اینکه در آن کشور با خرید کسب وکار به اقامت خواهید رسید یا خیر، لیست را به روز می‌نمائیم. شایسته است که مخاطبان اگر به قصد دریافت اقامت تصمیم بر خرید کسب وکار دارند از ابتدا این موضوع را با مشاورین ما هماهنگ کرده باشند. اغلب کشورهای اروپایی اگر حجم سرمایه گذاری بالای ۵۰۰.۰۰۰ یورو باشد، مستقیم به شما اقامت می‌دهند اما اگر رقم مد نظر شما کمتر از این میزان است گزینه های انتخابی در میان کشورهای اروپایی برای شما محدود خواهد شد.

برای مثال شما حتی اگر به قیمت ۳۰۰.۰۰۰ یورو در انگلیس کسب و کار بخرید و با دست به خرید فرانچایز بزنید، باز هم منجر به دریافت اقامت نخواهد شد. در صورتی که این امکان در سوئد و اسلواکی موجود است. لطفا قبل از هرچیز از طریق فرم مشاوره و یا تماس مستقیم امکان اخذ اقامت با خرید کسب و کار را از مشاوران ما بپرسید.

سوالات پرتکرار

خرید کسب و کار و خرید فرانچایز به چه معناست؟

در خرید کسب و کار، یک شرکت و یا یک مغازه به شما منتقل می‌شود. در خرید فرانچایز به شما حق تاسیس یک شعبه نمایندگی برای یک برند که خدمات یا محصولاتی را ارائه می‌دهد، داده می‌شود.

ارزش خرید یک کسب و کار چگونه مشخص می‌شود؟

با توجه به دارایی‌های ملموسی مانند ملک و تجهیزات، بررسی سابقه بیمه، سابقه خوش حسابی در بانک، میزان خوشنامی بین مشتریان و بررسی سودهای سالیانه، ارزش خرید کسب و کار از فروشنده تعیین می‌شود.

آیا خرید فرانچایز و کسب و کار موجب اخذ اقامت می‌شود؟

در کشورهای اروپایی اگر بالای 500 هزار یورو سرمایه گذاری کنید، می‌توانید مستقیما اقامت آن کشور را نیز کسب کنید؛ بنابراین اخذ اقامت و انجام این کار دو مساله متفاوت هستند. در صورتی که تمایل به اخذ اقامت در کشوری خاص با خرید کسب و کار و فرانچایز دارید، با کارشناسان اینوسپات مشورت کنید.

مبلغ مورد نیاز برای خرید فرانچایز چه میزان است؟

هزینه نهایی انجام این کار بستگی به کشور مقصد و برند انتخابی شما دارد اما به صورت معمول این مبلغ از 100 هزار دلار به بالا گزارش شده است.

5/5 - (63 امتیاز)
۵ دیدگاه
 • افسانه تجلی
  ۲۷ دی, ۱۳۹۹ at ۱۱:۲۷ ق.ظ پاسخ

  سلام وقت به خیر. اصولا به لحاظ اقتصادی و اجتماعی چه کشورهایی را برای خرید بیزنس پیشنهاد میدهید؟

  • کارشناس حقوقی
   ۶ مرداد, ۱۴۰۰ at ۷:۲۸ ق.ظ پاسخ

   با سلام و وقت بخیر
   با توجه به شغل انتخابی شما، شرایط اقتصادی تان این موضوع متغیر است، پیشنهاد میکنم با دفتر تماس بگیرید تا شرایط شما به صورت دقیق تری بررسی شود.

 • علی
  ۲۴ مهر, ۱۴۰۰ at ۱۱:۵۰ ق.ظ پاسخ

  سلام فرنچایز فروشی در یونان دارین؟

  • کارشناس حقوقی
   ۲۶ آبان, ۱۴۰۰ at ۱۰:۳۴ ق.ظ پاسخ

   با سلام و وقتب بخیر
   برای بررسی شرایط دقیق تر لطفا با موسسه در ارتباط باشید.

 • هاشم
  ۱۲ بهمن, ۱۴۰۰ at ۲:۳۳ ب.ظ پاسخ

  سپاس
  آیا میشه شعبه یک کسب و کار ایرانی را زد یا باید حتما غیر ایرانی باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید