invespot

خرید ملک در یونان

همچون اکثر کشورهای اروپایی یونان نیز به شدت تحت تأثیر بحران اقتصادی سال 2007 قرار گرفت. پس از بحران، قیمت املاک و مستغلات سقوط کرد و در طی چند ماه بیش از 45 درصد از ارزش خود را از دست داد. با گذشت بیش از 10 سال، قیمت املاک و مستغلات یونان هنوز به سطح قبل از بحران بازنگشته، البته به جز در مناطق بسیار توریستی نظیر آتن، سانتورینی یا میکونوس.به همین دلیل دولت با ارائه گلدن ویزای یونان بسته محرک مالی برای خرید ملک در یونان ایجاد نمود. 

بسیاری از سرمایه­ گذاران خارجی که با چشم­ اندازها و مناظر باشکوه، آب و هوای خوش این اقلیم در برابر این بازار جذاب املاک و مستغلات یونان اغوا شده­ اند، خانۀ دوم خود را در یونان و کنار دریا یا برای خرید و یا برای ساخت انتخاب کرده اند. اگر شما هم آرزو دارید خرید ملک در کشور یونان را تجربه کنید، در این مجال به چند نکته برای شروع فرآیند خرید ملک در این کشور اشاره خواهیم کرد.

مراحل خرید ملک در یونان

هر فرد خارجی می ­تواند در یونان صاحب خانه شود. این کشور هیچ محدودیتی بر روی خرید ملک اعمال نمی ­کند. برعکس، اتباع کشورهای غیر اتحادیۀ اروپا می توانند حتی از گلدن ویزا بهره­ مند شوند به شرطی­ که حداقل میزان سرمایه گذاری در املاک و مستغلات از سوی آنها 250،000 یورو باشد. این اجازۀ اقامت پنج­ ساله قابل تمدید است و به خانوادۀ سرمایه ­گذار نیز (والدین و فرزندان) تعمیم ­پذیر است. پس از 7 سال اقامت، فرد می­ تواند برای اخذ گذرنامۀ یونانی و تابعیت این کشور اقدام کند.

اکیداً توصیه می ­شود که هنگام خرید ملک در یونان با یک وکیل متخصص کارتان را پیش ببرید. در یونان از ثبت اراضی خبری نیست (به جز در چند شهر از جمله آتن)، بنابراین لازم است قبل از امضای هرگونه قرارداد یا قولنامۀ فروش، از خدمات تخصصی یک مشاور حقوقی یا وکیل خِبره بهره ­مند شوید. بدین ترتیب وکیل یا مشاور حقوقی شما می ­تواند عناوین سند، پروانۀ ساخت، مساحت، قابلیت ساخت زمین و دیگر جزئیات فنی و حقوقی آن را بررسی کند. به همین ترتیب، توصیه می­ شود از یک حسابدار ، دفتر اسناد رسمی (اغلب توسط فروشنده انتخاب می­ شود) و حتی نقشه­ بردار کمک بگیرید تا مطمئن شود که همۀ اصول ساختمانی اجراشده در ملک­تان منطبق بر آئین­ نامه­ های ساختمانی و قوانین مربوطه می ­باشد.

شما برای خرید ملک در کشور یونان باید شمارۀ ثبت مالیات غیرمقیم (AFM) و کدهای دسترسی به سیستم «TAXIS» را اخذ کنید. این سیستم انجام تعهدات گزارشگری خود (از جمله پرداخت مالیات مسکن) را ممکن می ­سازد. همچنین توصیه می­ شود یک حساب بانکی در یونان افتتاح کنید، که امور نقل و انتقالات مالی و امور مالیاتی مربوط به مالکیت ملک­تان را تسهیل کند.

هنگام امضای قولنامۀ فروش، رسم بر این است که «پیش ­پرداخت» بدهید و مهلتی را برای امضای قرارداد فروش تعیین کنید. با این حال، باید توجه داشته باشید که مبلغ پرداختی از منظر قانونی متضمن فروش قطعی نیست. برای نهایی کردن فروش، مالک باید تعدادی اسناد مشخص (گواهی مالیات، گواهی عملکرد انرژی و غیره) ارائه دهد. انتقال مالکیت در انتها در دفتر اسناد رسمی صورت می­ گیرد. حضور مترجم در جلسۀ امضای سند برای افرادی که به زبان یونانی صحبت نمی کنند اجباری است. هنگامی که نقل و انتقال وجه قرارداد با کمک وکیل انجام شد، مالک جدید باید اظهارنامۀ مالکیت را ظرف یک ماه پس از تاریخ خرید (اظهارنامۀ E9) ثبت کند. اینوسپات به تمامی روند خرید ملک در کشور یونان آگاه بوده و در مسیر خرید ملک در یونان پشتیبان شماست.

خرید ملک در یونان

بیشتر بخوانید : 11 مرحله خرید ملک در ترکیه

هزینه های خرید ملک در یونان

صاحبِ خانه شدن در یونان هزینه ­های زیادی دارد. هزینه­ های مالکیت که شامل مالیات و هزینه­ های دفاتر اسناد رسمی است، به ندرت از درصد ارزش خانه فراتر می­ رود. کارمزد بنگاه معاملات املاک که توسط خریدار پرداخت می­ شود، به طور کلی به ۳٪ قیمت فروش ملک می­ رسد در حالی­که هزینه ­های انتقال سند حدود 3٪ ارزش ملک است. هزینه­ های حقوقی متغیر است اما عمدتاً بین 5/۲٪ تا 5٪ از ارزش ملک می­ باشد.

هنگامی که صاحب خانه شدید، باید برخی مالیات­ های مرتبط مانند مالیات بر دارایی را پرداخت کنید. مالیات بر املاک با توجه به قیمت ملک مورد نظر ارزیابی می شود. بنابراین، این نرخ برای ملک بالای 200،000 یورو 10/0٪ است. 15/0٪ برای ملک بیش از 300،000 یورو ؛ 25/0٪ برای ملک بالای 400،000 یورو ، سپس 35/0٪ برای ملک بالای 500،000 یورو و …. برای املاک 2 میلیون یورویی 10/1٪ است. اگر ارزش ملک بالاتر از این رقم باشد، مالیات بر دارایی اعمال شده 15/1٪ است.

یک مالک خارجی که کشورش با یونان معاهده داشته باشد (مانند فرانسه) مشمول مالیات مضاعف نمی ­شود. به این ترتیب، یک فرد فرانسوی مجبور نیست املاک خود را به سازمان مالیات فرانسه اعلام کند (مگر اینکه مشمول IFI (مالیات بر دارایی املاک و مستغلات) باشد). درآمد حاصل از املاک وی در یونان در یونان مشمول مالیات می­ شود.

سرمایه گذاری اجاره ای، چیزهایی که باید بدانید

سرمایه ­گذاری اجاره ­ای در یونان انتخاب بسیار جالبی است، خصوصاً اگر تصمیم به سرمایه ­گذاری در مناطق توریستی مانند سیکلاد (به ویژه سانتورینی و میکونوس)، کرت، رودس یا پورتو هلی را داشته باشید. بازده سرمایه ­گذاری اجاره­ ای در یونان بین ۶ تا ۸ درصد در نوسان است.

با این حال، اگر شما در یونان کسب درآمد می­ کنید و به ویژه درآمد شما از محل املاک و مستغلات عایدتان می­ شود، باید مالیات بر درآمد افراد غیر مقیم را پرداخت کنید. بنابراین، سالانه، ارائۀ اظهارنامۀ مالیاتی E1 واجب ­الاجراست. درآمد املاک تا 12،000 یورو ، مشمول 15٪  مالیات،  بین 12،000 تا 35،000 یورو، 35٪، وبرای درآمد سالانۀ رهن و اجارۀ ملک بیش از 35،000 یورو، مشمول 45٪  مالیات می­ شود.

اگر مدت زمان اجاره بیش از 90 روز در سال و بیش از 60 روز در جزایری با جمعیتی کمتر از 10 هزار نفر نباشد، درآمد حاصل از اجارۀ ویلاها و خانه­ های تعطیلاتی مشمول مالیات نمی­ شود. اجاره برای مدت طولانی­ تر هم امکان­پذیر است اما اگر درآمد به 12000 یورو در سال برسد، مالک مشمول مالیات بر درآمد خواهد بود.

این مهم از آنجا برای شما مهم خواهد شد که بسیاری از مشتریان به دنبال خرید ملک در یونان و سپس کسب درآمد از طریق اجاره آن هستند. اینوسپات همچنین به مشتریانش در مراحل پس از خرید؛ و برای کسب درآمد بیشتر از طریق  مدیریت سرمایه یاری می‌رساند.

برای آشنایی بیشتر با بهترین شهرهای یونان برای زندگی می‌توانید به مقاله مربوطه در این زمینه مراجعه کنید.

فرآیند داشتن یک پشتیبان واقعی را با اینوسپات لمس کنید...

دیدگاهتان را بنویسید