خرید ملک در اسپانیا

آیا آرزو دارید که در ویلایی در کوستا دِل سول یا آپارتمانی زیبا در رامبلاس بارسلونا زندگی کنید؟ راهنمای ما برای خرید ملک در اسپانیا به شما خواهد گفت که چطور می­ توانید این آرزوی خود را محقق کنید از شرایط و پیش­نیازهای قانونی گرفته تا دردسرها و دام­ هایی که باید ازشان دوری کنید.

بازار املاک اسپانیا قلق خودش را دارد و بازاری است با هزار و یک ماجرا، پس ارزشش را دارد که قبل از خرید خانه در اسپانیا ابتدا خوب تحقیق کنید. اینکه بدانید از مقولۀ خرید خانه در اسپانیا چه توقعی دارید و می­ خواهید مالک چه جور مِلکی شوید می ­تواند از ایجاد هرگونه مشکل و دردسر در جریان استقرارتان در یک کشور خارجی برای زندگی جلوگیری کند. عواملی که باید هنگام خرید ملک در اسپانیا به آن واقف باشید شامل کلاهبرداری در ملک، مالیات بر سود سرمایۀ و نوسانات بازار املاک اسپانیا می ­باشند.

بیشتر بخوانید: چگونه می توان گلدن ویزای اسپانیا را دریافت کرد؟

خرید ملک در اسپانیا : بایدها و نبایدها

مدت زمانیست که بازار مسکن در اسپانیا رونق گرفته و موجب شده تا سقوط ملک در سال ۲۰۰۸ که طی آن قیمت مسکن کاهش ۳۰ درصدی داشته به فراموشی سپرده شده و از سال ۲۰۱۶ روند مثبت خود را طی نماید.

خرید ملک و خانه در اسپانیا طرفداران زیادی از سراسر دنیا دارد که تا به امروز بیش از همه ملیت‌های فرانسوی، آلمانی، انگلیسی، سوئدی، بلژیک و ایتالیایی بیش از همه، علاقه خود را به زندگی در اسپانیا نشان داده‌اند. این حجم از طرفداری به علت اقتصاد قوی و وضعیت گردشگری خوب این کشور است.

کشور اسپانیا یکی از کشورهای مقصد برای بسیاری از سرمایه‌گذاران و مهاجران ایرانی به شمار می‌رود. به همین دلیل بسیاری از مخاطبین می‌خواهند اطلاعات بیشتری درباره شرایط خرید ملک اسپانیا و یا خرید انواع خانه و مستغلات در این کشور به دست آورند. 

مهمترین دغدغه این سرمایه‌گذاران داشتن اطلاعات کافی و دقیق درباره مراحل قانونی خرید ملک در اسپانیا و یا رابطه بین اقامت اسپانیا با خرید ملک در آنجا است. در این مقاله به صورت خلاصه به این موارد اشاره خواهیم کرد. بدیهی است برای اطلاع از جزئیات شرایط حتماً باید به یک متخصص خرید ملک در اسپانیا مراجعه کنید.

مزیت خرید ملک در اسپانیا

مزیت بزرگ خرید ملک در اسپانیا، سرعت بالای اخذ گلدن ویزا تنها با 3 هفته اقامت بدون حضور 6 ماهه در این کشور می‌باشد و اگر شما موفق به اخذ اقامت اسپانیا شوید می‌توانید به کلیه کشورهای عضو شینگن سفر کنید. لازم به ذکر است که اخذ این اقامت علاوه بر خرید ملک از طریق تمکن مالی نیز امکان‌پذیر است که در این روش فرد باید نشان دهد درآمدی چهار برابر شاخص درآمد اسپانیا برای هر فرد در ماه را داراست؛ این مبلغ برای خود فرد در حدود ۲۵۰۰ یورو و برای دیگر اعضای خانواده ۵۵۰ یورو می‌باشد.

آموزش رایگان زبان اسپانیایی نیز از دیگر مزیت‌های خرید ملک و اقامت در اسپانیاست. از  این رو پس از اخذ اقامت، همه اعضای خانواده می‌توانند در کلاس‌هایی که توسط شهرداری برگزار می‌شوند شرکت نمایند.

اسپانیا به عنوان دومین کشور از میان ۳۳ مقصد خریداران املاک شناسایی شده که علت آن توانایی خرید ملک با هر وضعیت مالی است.

شرایط خرید ملک اسپانیا

خرید خانه در اسپانیا شرایط پیچیده و دشواری ندارد به غیر از داشتن موجودی کافی برای خرید یک خانه حداقل 500000 یورویی متناسب با تعداد اعضای خانواده. 

از مزیت‌هایی که خرید ملک اسپانیا دارد این است که برای سرمایه گذاری در این کشور لزوماً نباید تبعه آنجا باشید. علاقمندان میتوانند از طریق خرید انواع ملک مسکونی، تجاری و حتی زمین در اسپانیا سرمایه گذاری کنند و مورد حمایت دولت آن کشور قرار گیرند. به همین شروط لازم به شرح زیر خلاصه کرد:

شرایط خرید ملک اسپانیا

واجدین شرایط خرید ملک در اسپانیا

واجدین شرایط خرید خانه در اسپانیا عبارتند از تمام افرادی که توان تهیه مدارک زیر را داشته باشند:

 • پرینت موجودی بانکی معادل با حداقل 500000 یورو
 • پاسپورت معتبر بین المللی
 • داشتن ویزای اسپانیا (حداقل ویزای سه ماهه توریستی)
 • گواهی آزمایشهای پزشکی

مراحل قانونی خرید خانه در اسپانیا

در این بخش مراحل قانونی خرید را برای آن دسته از علاقمندان که قصد دارند از طریق خرید ملک در اسپانیا سرمایه گذاری کنند شرح خواهیم داد. 

اولین مرحله، دریافت ویزای توریستی کشور اسپانیا است که باید از مبادی قانونی نسبت به دریافت آن اقدام گردد. 

پس از خرید ملک و دریافت مجوز اقامت در این کشور (که مدتی به طول می‌انجامد) فرد می‌تواند به این کشور مهاجرت کند. 

توجه داشته باشید که فرآیند خرید خانه در اسپانیا نیز مراحلی قانونی دارد که طبق قوانین مدنی اسپانیا اجرا خواهد شد. از این رو، فرد متقاضی باید به قوانین محلی این کشور آشنایی داشته باشد و یا از وکیل حقوقی در این رابطه استفاده کند تا استعلام‌های مورد نیاز از ادارات برق، گاز و آب را دریافت نموده و مراحل قانونی خرید ملک اسپانیا را طی نماید.

اقامت اسپانیا با خرید ملک

یکی از روش‌های مهاجرت به اروپا، دریافت اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک است.

خریدن خانه در اسپانیا و گرفتن اقامت در صورت تمکن مالی بسیار ساده و سریع صورت می‌گیرد.

دولت این کشور به کسانی که قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق خرید ملک را دارند، «اقامت بواسطه سرمایه گذاری» اعطا خواهد کرد.

با دریافت اقامت از طریق خرید ملک در اسپانیا، تمام اعضای خانواده شخص مقیم نیز به مجوز تحصیل رایگان، درمان رایگان، بیمه و اجازه کار دسترسی خواهند یافت.

این امر می‌تواند هزینه های خانوار را به میزان زیادی کاهش داهد و پس از 5 سال، امکان دریافت پاسپورت اسپانیا نیز برای افراد خانواده فراهم خواهد شد.

ایرانیانی که برای اخذ پاسپورت اسپانیا با خرید ملک برنامه ریزی می‌کنند معمولاً شهرهای بارسلونا، مایورکا، ماریلد و والنسیا را برای این کار ترجیح میدهد.

کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط اقامت اسپانیا با خرید ملک منوط به دریافت مشاوره با کارشناسان فعال در زمینه اخذ اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک است که تجربه کافی در این زمینه داشته و به قوانین محلی و دولتی این کشور نیز اشراف کامل داشته باشند.

در هر صورت برای اقدام برای اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک نباید بی گدار به آب بزنید و پیش از آن تمام زوایای حقوقی آن را مورد بررسی قرار دهید. آگاهی از جزئیات حقوقی می‌تواند از دردسرهای احتمالی در آینده جلوگیری کند.

ما به عنوان وکلای حقوقی خرید ملک در اسپانیا همراه شما خواهیم بود.

قیمت ملک در اسپانیا چقدر است؟

اجاره ماهانه قیمت (یورو)
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر  € 280.22
آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر € 492.46
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر € 1,001.58
آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر € 741.23
خرید آپارتمان قیمت (یورو)
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر € 640.98
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در خارج از مرکز شهر € 182.86

هزینه مالیاتی:

یکی از مهمتری بخش های مربوط به خرید ملک در اسپانیا، پرداخت مالیات انتقال مالکیت است. از آنجا که این نرخ به صورت محلی تعیین می‌شود لذا در نقاط مختلف کشور اسپانیا متفاوت است اما به طور متوسط معادل با 10 درصد ارزش ملک محاسبه خواهد شد.

هزینه ثبت املاک و مستغلات:

تغییر کاربردی و ثبت املاک نیز می‌تواند یکی از مراحل خرید املاک در اسپانیا باشد که بسته به شرایط هزینه های متفاوتی ایجاد خواهد کرد.

هزینه امور اداری و رسمی:

در کشور اسپانیا نیز مراحل قانونی خرید و فروش املاک توسط دفاتر اسناد رسمی پیگیری و ثبت می‌شوند. علیرغم این موضوع، حضور وکلای کارکشته طرفین نیز می‌تواند از بروز اشتباهات و سوبرداشت‌ها در هنگام خرید و فروش ملک جلوگیری کند. هزینه های مربوط به وکیل و دفاتر اسناد رسمی نیز جزو بخشی از هزینه ها و قیمت تمام شده خرید ملک در اسپانیا به شمار می‌رود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت‌ خانه و املاک در کشور اسپانیا می‌توانید به قسمت املاک در سایت اینوسپات مراجعه کنید و یا با مشاوران خبره اینوسپات در این زمینه تماس بگیرید.

021-22012918

استانداردهای سرمایه گذاری در اسپانیا

بررسی شاخص های مرتبط با سرمایه گذاری در اسپانیا حاکی از آنست که این کشور یکی از مقصدهای پرجاذبه برای سرمایه‌گذاری های خارجی است که توانسته امنیت سرمایه گذاران خارجی را تا حد زیادی تضمین کند. جزئیات این شاخص‌ها را میتوانید در گزارشات سازمانهای بین المللی پیگیری کنید.

بازار املاک اسپانیا

قیمت خرید خانه در اسپانیا به طور متوسط چیزی در حدود 700 تا 3500 یورو به ازای هر متر است. 

البته هزینه های خرید و اجاره ملک در اسپانیا تا حد زیادی به این بستگی دارد که کدام منطقه را برای خرید ملک و سرمایه گذاری انتخاب کنید. بنابراین نمی‌توان یک قیمت واحد را به متقاضیان پیشنهاد کرد. این کار مستلزم کسب اطلاعات بیشتر در این باره و جستجوی موارد مربوطه خواهد بود. اما به طور کلی می‌توان هزینه‌های خرید و اجاره ملک در اسپانیا را به بخش های مختلفی تقسیم بندی کرد.

آیا باید در اسپانیا ملک خرید یا اجاره کرد؟!

فرصت­ های اجاره در بعضی از مناطق اسپانیا محدود است. یکی از آژانس ­های املاک ادعا می­ کند که قیمت اجاره در شهرهای اسپانیا در طول سال تا حدّ 15٪ افزایش یافته است. این تا حدی به دلیل محبوبیت اجارۀ ویلا یا خانه برای تعطیلات کوتاه­ مدت است. اکنون، برخی از مقامات اسپانیا در تلاش برای مهار این روند هستند. مادرید تصمیم دارد قوانین جدیدی را برای تنظیم و تعیین برنامه برای اجازۀ اجاره در زمان­ های تعطیلات سال 2019 وضع کند. برای کسانی که در اسپانیا خرید و فروش می ­کنند، هزینه های معامله متوسط ​​و در حدود 10-15٪ از کلّ ارزش ملک است. برای کسانی که قصد اقامت کوتاه­ تری دارند، اگر میزان بالای مالیات بر سود سرمایۀ اسپانیا را در نظر بیاورید، اجاره می­ تواند به مراتب گزینۀ مناسب­ تری باشد که می ­تواند در جای خود مزایای خرید ملک در کوتاه ­مدت را جبران کند. بنابر این اگر تنها دلیل شما برای خرید ملک در اسپانیا گذراندن تعطیلات دو هفته ای تابستان است، ما به شما خرید ملک در اسپانیا را پیشنهاد نمی دهیم. اما اگر از طریق این سرمایه گذاری به دنبال تثبیت سرمایه خود و یا دریافت گلدن ویزای اسپانیا هستید،‌ اسپانیا گزینه ای عالی محسوب می‌شود.

بهترین مناطق اسپانیا برای خرید ملک

آلیکانته:

دومین شهر بزرگ منطقه والنسیا بوده که شامل بنادر تاریخی با آب‌وهوای مدیترانه‌ای در شرق اسپانیا می‌باشد. این شهر ساحلی زیبا به دلیل دارا بودن کیفیت زندگی بسیار بالا همچون امنیت مناسب، قدرت خرید بالای مردم، وضعیت سلامتی خوب و آلودگی بسیار پایین هوا از شهرهای محبوب خریداران ملک در اسپانیا می‌باشد. نکته قابل توجه آلیکانته امکان دسترسی هوایی به تمام نقاط دنیا در تمام فصول سال است.

استان اندلس:

اندلس نیز با داشتن خط ساحلی بزرگ با هوایی گرم و مناطق ماهیگیری بسیار، جای خود را در دل گردشگران و افراد متقاضی خرید ملک در اسپانیا باز نموده است.

مورسیا:

مورسیا نیز یکی از شهرهای اسپانیا بوده که با کم‌ترین قیمت می‌توان در آن صاحب ملک شد. با این‌که مورسیا هنوز دارای مناطق روستایی زیادی می‌باشد اما قرار گرفتن در کنار دریاچه نمک با سواحل زیبا و مجموعه فراوانی از موزه‌ها، بناهای زیبا و گالری‌های دیدنی، باغ‌وحش و تفریحات آبی آینده روشنی را برای این شهر رقم خواهد زد.

کاستابلانکا و مایکروکا:

این دو شهر نیز گزینه‌های بسیار خوبی برای خرید ملک از جهت موقعیتی و ارزان قیمت بودن به حساب می‌آیند.

بارسلونا و مادرید:

بارسلونا و مادرید به عنوان مهم‌ترین شهرهای اسپانیا برای اخذ اقامت بسیار پرطرفدار هستند اما خرید مسکن در این دو شهر نیاز به وضعیت مالی بسیار خوبی دارد.
بنابراین اگر قصد شما از زندگی در اسپانیا تجارت یا تحصیل فرزندانتان بوده شهرهای بارسلونا و مادرید را در نظر داشته باشید اما اگر برای یک زندگی تفریحی به اسپانیا مهاجرت می‌کنید شهرهای ساحلی نام برده بهترین انتخاب هستند.

خرید ملک در اسپانیا

آیا خارجی ها می توانند در اسپانیا ملک خریداری کنند؟

بله. خرید ملک در اسپانیا برای خارجی ­ها بدون محدودیت است:

 چه این ملک تجاری یا مسکونی باشد و یا زمین خالی. در حقیقت، اسپانیا همیشه از سرمایه گذاری خارجی­ها، چه سرمایه­ گذاران مقیم و چه غیرمقیم استقبال و آنها را به این کار تشویق می­ کند. شما برای این کاربه کد مالیاتی نیاز خواهید داشت که می­ توانید با مراجعه به ایستگاه پلیس این شماره را از طریق گذرنامۀ خود به دست آورید. این کار معمولاً برای شهروندان اسپانیایی یا شهروندان اتحادیۀ اروپا تنها یک روز کاری زمان می برد اما ممکن است برای دیگران چند هفته طول بکشد. وکلای اینوسپات این مهم را در فرآیند کار به عهده می‌گیرند.

ملک بخرید، ویزا بگیرید

در حال حاضر اسپانیا به مالکان املاک در اسپانیا برنامۀ گلدن ویزا پیشنهاد می­ دهد. گلدن ویزا یک نوع ویزای سرمایه گذاری است. اگر بیش از 500،000 یورو در املاک اسپانیا سرمایه­ گذاری کنید، یک یا چند ملک بخرید، طبیعتاً واجد شرایط ویزای اقامت خواهید شد. این موقعیت را نباید ابداً با اجازۀ کار اشتباه گرفت، اما شما با این ویزا امکان زندگی در اسپانیا را پیدا می­ کنید. در ادامه شما حتی قابلیت راه اندازی کسب وکار را نیز خواهید داشت.

خرید ملک در اسپانیا: از کجا می توان املاک و مستغلات پیدا کرد؟

از آنجا که خرید املاک در اسپانیا برای خارجی­ ها روند مشخص و پیش بینی پذیری دارد، وبسایت ها و آژانس ­های املاک تقریباً به هر زبان و ملیتی خدمات خود را ارائه می ­دهند. اینوسپات هم هم اکنون به زبان فارسی این امکان را برای ایرانیان سراسر دنیا مهیا کرده است. 

برخی از درگاه ­های آنلاین هزاران گزینۀ متنوع از املاک در اسپانیا را ذکر کرده ­اند. با این حال، این موارد بیشتر شامل خانه ویلایی در اسپانیا هستند، هرچند که در اینوسپات گستره‌ی بزرگی از خانه های ویلایی، آپارتمان ها، املاک تجاری و اداری و حتی کلبه در اسپانیا برای فروش ارائه شده است. این حجم از دسترسی به بازار اسپانیا بدون حضور موثر در اسپانیا میسر نبود.

مزایا و معایب پیگیری کار از طریق بنگاه معاملات ملکی و کارگزاران املاک

از آنجا که هزینۀ مشاورۀ بنگاه­ های معاملات ملکی یا کارگزاران املاک را طرف فروشنده پرداخت می­ کند، بهره­ مندی از خدمات افراد و واحدهای مزبور برای خریداران مزیت بزرگی محسوب می­ شود.

بنگاه­ های املاک اطلاعات زیادی در مورد منطقه ارائه می ­دهند، دو زبانه هستند و اغلب با خریداران خارج از کشور سر و کار دارند. با این حال، مقررات حاکم بر آنها نسبتاً کم است و بنگاه ­ها و آژانس ­های املاک بسیاری نیز وجود دارند که در اوج بی­ اخلاقی و بدون اصول کارشان را پیش می ­برند، بنابراین حواس­تان خوب جمع باشد و اگر کسی پیش از عقد قرارداد رسمی طلب پیش ­پرداخت کرد و یا به دلایل مختلف مدام طلب پول کرد، شما با یک کلاهبردار روبرو شده اید. در اینوسپات قراردادهای رسمی تک زبانه و یا دو زبانه به انتخاب شما با شما بسته خواهد شد. و از قبل مسیر و جزئیات فرایند به اطلاع شما خواهد رسید.

بیشتر بخوانید: شرایط و مدارک لازم برای خرید ملک در ترکیه

املاک غیرقانونی

مدت­هاست که اسپانیا در بین خریداران خارج از کشور که به دنبال خانه های تعطیلات هستند محبوب بوده است. از اینرو به تکرار پیش آمده که شمار کثیری از خریداران بی ­تجربۀ خارجی، فرصتی برای توسعه­ دهندگان بی ­پروا و بنگاه­ های املاک طمع­کار فراهم کرده­ اند تا املاکی را بهشان بفروشند که قانونی و مشروع نیستند. در بعضی موارد، حتی پیش از ساخت بنا مجوز برنامه­ ریزی و احداث هم اخذ نمی ­شوند و سبب می گردند ملک مزبور در انتها از سوی مجریان دولت محلی تخریب گردد. 

در برخی موارد دیگر، کیفیت مصالح مورد استفاده برای ساخت ملک از بدو کار در پایین­ تر حدّ خود بوده و یا پایین ­تر از حدّ استاندارد تعیین ­شده از سوی متولیان مربوطه که در نتیجه سبب می ­شود ملک مزبور در انتها  تعمیرات پرهزینه ­ای روی دست مالکش بگذارد.

کارشناسان رسمی اتحادیه املاک اسپانیا با صدور اطلاعیه­ هایی به خریداران خارجی هشدار داده است که محتاط باشند و بی ­دلیل ریسک نکنند و کارهای پرخطر انجام ندهند. آنها توصیه می­ کنند، خریداران حداقل موارد زیر را مورد بررسی دقیق قرار دهند:

 • مدارک ثبت زمین (Registro de la Propriedad)؛
 • که ثابت کند مجوز برنامه ریزی شهری و ساخت مناسب اخذ شده باشد
 • که ملک مزبور هیچ گونه بدهی معوقه نظیر وام مسکن نداشته باشد
 • که ملک مزبور همان چیزی است که فروشندۀ آن توصیف می کند و از نظر ساختار بنا مناسب است

بیشتر این اطلاعات را می­ توان با رهگیری شمارۀ ثبت زمین ملک مزبور به دست آورد و با درخواست از طریق ایمیل، تلفن، نمابر یا مراجعۀ حضوری به آنها دسترسی پیدا کرد. با مراجعه به وبسایت ملی می­ توانید دفتر ثبت اسناد و املاک مناسب را پیدا کنید: www.registradores.org (فقط اسپانیایی). ما در اینوسپات قبل از هرچیز داده های فوق را در خصوص هر ملک پیشنهادی به شما بررسی می کنیم.

خرید خانه نوساز در اسپانیا

خرید یک خانۀ در دست ساخت یا نوساز در اسپانیا

بدترین کلاهبرداری املاک در اسپانیا، مانند هرجای دیگر ، شامل املاک ناتمام یا ساخته­ نشده است. هرچند ­که چنین نیات بدخواهانه ­ای نادر است، هنگام خرید ملکی که هنوز وجود ندارد باید احتیاط ­های لازم را انجام داد. شما حداقل باید:

پیشینۀ شرکت پیمانکار و سازندۀ مزبور را بررسی کنید و می­ توانید برای این کار به صورت آنلاین به www.registradores.org (فقط اسپانیایی) مراجعه کنید؛

از ثبت پروژه در دفتر ثبت اراضی اطمینان حاصل کنید؛

با اخذ استعلام از شهرداری منطقۀ مربوطه بررسی کنید و ببینید که آیا مجوز برنامه­ ریزی شهری آن زمین داده شده باشد؛

اگر از متن قراردادتان سر در نمی­ آورید آن را ابداً امضا نکنید؛

برای هر ترجمه از طرف مستقل از جریان معامله کمک بگیرید؛

برای تمامی مبالغ (نظیر پیش ­پرداخت) پرداختی به طرف مقابل (سازنده) و اینکه چطور خرج یا حفظ می­ شوند رسید و فاکتوری جهت اثبات مخرج آن هزینه طلب کنید؛

حتماً مدرک معتبر و امضاشده از طرف مقابل بگیرید تا درصورتی­که به هر دلیلی خانۀ شما ساخته نشد بتوانید کلّ پول­تان را پس بگیرید؛

شما به عنوان یک فرد غیرمقیم می­ توانید همچنین زمین بخرید و ملک خودتان را بسازید. در این حالت، مشاورۀ حقوقی مناسب بیش از پیش از اهمیت برخوردار است زیرا حتماً باید مطمئن شوید که قرارداد سفت و سختی برای احداث بنا با سازندگان و پیمانکاران بسته شود و به قول معروف حسابی محکم­ کاری شود.

در هر صورت شما برای همه ی موارد فوق می‌توانید به ما اتکا کنید. ما فقط و فقط وکلای شما هستیم و نه پشتیبان فروشندگان.

انتقال بدهی با ملک

در اسپانیا، هرگونه رهن یا بدهی مربوط به ملک هنگام فروش آن ملک به مالک جدید منتقل می­ شود. بنابراین بسیار مهم است که مطمئن شوید ملک موردنظر هنگام فروش بدهی نداشته باشد، یا در صورت وجود بدهی، ارقام مربوطه تحت پوشش قرارداد قرار گیرند. بدهی­ ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • رهن
 • پرداختهای مربوط به هیأت مستاجران ساختمان مربوطه
 • مالیات بر املاک (impuesto sobre bienes غیر قابل فروش)

روند خرید ملک در اسپانیا

روند خرید ملک در اسپانیا معمولاً به شرح زیر می­ باشد. ابتدا خریدار پیشنهادی را معمولاً از طریق مشاور املاک فروشنده و بر اساس قیمت درخواستی مالک ارائه می­ دهد. اگر این مورد پذیرفته شود، خریدار و فروشنده نسخۀ اولیۀ قرارداد را امضا می­ کنند (contrato privado de compravento) و خریدار سپرده­ای پرداخت می کند که معمولاً 10٪ کلّ قیمت خرید آن ملک است. سپس خریدار هرگونه وامی را که نیاز دارد ترتیب می­دهد، گرچه باید قبلاً دربارۀ نیازهای مالی خود با وام ­دهنده مذاکره کرده باشد. قرارداد فروش (escritura de compravento) معمولاً در دفتر اسناد رسمی امضا می ­شود و در آن زمان قیمت فروش کامل، مالیات­ ها و سایر هزینه ­ها نهایی می ­گردند و سررسید آنها تعیین می­ شود.

توجه: این درست که برای خریداری املاک بالای ۵۰۰.۰۰۰ یورو شما قابلیت دریافت وام دارید، اما تجربه ما نشان می‌دهد که این مهم برای ایرانی ها قابلیت انجام ندارد. به علت عدم دسترسی بانک های اروپایی به پیشینه حساب خریداران ایرانی عملا تا اطلاع ثانوی شما فقط روی سرمایه‌ی در اختیار خودتان می‌توانید حساب باز کنید.

نیازمندی های قانونی

از نظر قانونی برای تکمیل فروش هیچ نیازی به خدمات دفاتر اسناد رسمی نیست. اما انجام این کار توصیه می­ شود و به هر حال بسیاری از وام­ ها و رهون به ثبت در دفتر اسناد رسمی نیازمندند. 

فروشنده مسئول تمامی نقایص مستتر در ملک است که از چشم خریدار دور مانده باشد، حتی اگر خود فروشنده از وجود معایب و نقایص پیداشده آگاهی نداشته باشد. با این حال، در عمل جبران خسارت برای چنین نقص ­هایی ممکن است دشوار و نتیجتاً پرهزینه باشد. 

پرداخت هزینه ­ها و مالیات­ های مربوط به خرید خانه می ­تواند توسط خریدار یا نمایندۀ آنها انجام شود. با این حال، اطمینان از پرداخت مالیات به عهدۀ خریدار است. خریدار همچنین مسئول ثبت ملک است. دفاتر اسناد رسمی ممکن است این خدمات را با پرداخت مبلغی انجام دهند، و یا ممکن است بدون اینکه ثبت کامل انجام شود، به دفتر ثبت احوال اعلام کنند که فروش انجام شده است. ما در اینوسپات بر ثبت تمامی فرآیند در دفتر اسناد رسمی علیرغم هزینه آن تاکید داریم.

قانون خرید ملک در کشور اسپانیا

مبالغ پرداخت ها و دیگر هزینه ها

خریدار معمولاً هزینه ­ها را پرداخت می­ کند اما شرایط از منطقه ­ای به منطقۀ دیگر متفاوت است. بسیاری از این هزینه ­ها قابل مذاکره هستند هیچ هزینۀ ثابت یا تعرفۀ خاصی برای وکلا یا بنگاه­ های املاک وجود ندارد. هزینه­ های پرداختی از سوی خریدار شامل موارد زیر است:

 • مالیات انتقال ملک 6-10٪ (املاک موجود) / مالیات بر ارزش افزوده (یا IVA) 10٪ (املاک نوساز)
 • هزینه های دفتر اسناد رسمی، مالیات سند مالکیت و هزینۀ ثبت زمین 1–5/2٪
 • هزینه های حقوقی 2٪ (با احتساب مالیات بر ارزش افزوده)
 • هزینه های خدمات مشاوره و نظارت ۲٪ (که تنها هزینه ای است که اینوسپات در قبال خدماتش دریافت می‌کند)

مالیات بر سود سرمایه

مالیات بر سود سرمایه از سود فروش خانۀ شما پرداخت می­ شود، یعنی تفاوت بین قیمت خرید ذکرشده و قیمت فروش ذکرشده ، و این رقم در اسپانیا در حال حاضر بین 19 تا 23 درصد متغیر است.

اولین 6000 یورو – 19٪

6000 € – 50،000 € – 21٪

50،000 یورو + – 23٪

بنابراین اگر 200،000 یورو برای یک ملک بپردازید و آن را به مبلغ 350،000 یورو بفروشید، بر سود 150،000 یورویی خود مالیات بر سود سرمایه پرداخت خواهید کرد. 

با توجه به سیستم طبقه ­بندی ، این مبلغ به 33.260 یورو می رسد. شما ممکن است بتوانید مالیات بر سود سرمایه را برای محاسبۀ تورم مطالبه کنید یا اگر ملک دیگری در اسپانیا خریداری کنید؛ یا اگر بیش از 65 سال سن دارید و به عنوان ساکن اصلی بیش از سه سال در این ملک به عنوان محل اقامت اصلی زندگی کرده باشید. در غیر این صورت، بر خلاف سایر کشورها، مالیات بر سود سرمایه صرف نظر از مدت زمانی که در این ملک زندگی کرده ­اید اعمال می ­شود. وضعیت اسکان شما نیز بر اعمال مالیات بر سود سرمایه تأثیری ندارد، زیرا مالیات بر سود سرمایه باید در اسپانیا برای املاک متعلق به اسپانیا پرداخت شود حتی اگر مقیم نباشید.

انتخاب یک وکیل مطمئن

هر وکیلی که در اسپانیا به شما سرویس می‌دهد  باید در کانون وکلای محلی (Colegio de Abogados) ثبت نام کرده باشد. 

هر وکیل شمارۀ ثبت مخصوص به خود را دارد که می­ توانید درخواست کنید و تأییدیۀ وکیل مزبور را از کانون وکلا بگیرید. به طور طبیعی، داشتن شمارۀ وکالت ثبت­ شده در کانون وکلا ضامن صداقت یا صلاحیت وکیل مزبور نیست، اما تأکید بر این روال، حداقل استانداردی است که مورد قبول خواهد بود. در همکاری با اینوسپات وکیل رسمی شما پیش از عقد قرارداد به شما معرفی شده و شما قابلیت رهگیری شماره ثبت او را خواهید بود.

یافتن مترجم

اگر اینوسپات را برای همراهی خود در این فرآیند انتخاب کردید، باید بدانید که لیست بلند بالایی از مترجمین دو و یا حتی سه زبانه در اختیار ما است که با آنها در ارتباط کاری قرار داریم. وابسته به شهری که برای خرید ملک انتخاب کنید، قابلیت معرفی این مترجمین را به شما خواهیم داشت.

بازدید از املاک

روش کار اینوسپات بسیار واضح و ساده است. ما در ابتدا به شما فرمی را خواهیم داد تا پر کنید. 

در قالب این فرم ما به سلیقه و نیت شما از خرید ملک در اسپانیا پی خواهیم برد. سپس مجموعه ای از املاک را به شما معرفی می‌کنیم. اگر از تعدادی از آنها خوشتان آمد، به یکی از دفاتر طرف قرارداد ما در ایران مراجعه کرده و پیش قرارداد را مطالعه و امضا می‌کنید. شما همچنین می توانید مستقیما این فرآیند را با دفتر اسپانیا پیش ببرید. سپس ما در اسپانیا در انتظار شما خواهیم بود. پس از انتخاب نهایی شما فرآیند قرارداد را تکمیل کرده و کار را تا به انتها با شما به پیش خواهیم برد.

 

برای مشاهده املاک و مستغلات اسپانیا به لینک زیر مراجعه نمایید:


اسپانیا
350 Properties

فرآیند داشتن یک پشتیبان واقعی را با اینوسپات لمس کنید…

[kkstarratings][wp-faq-schema accordion=1]