invespot

پاسپورت ترکیه

در سال های اخیر برنامه اقامت و پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه در خاورمیانه بسیار پر طرفدار بوده است. عراقی ها، ایرانی ها، روس ها و بسیاری از کشورهای حوزه آسیای مرکزی و حتی مصر در شمال آفریقا در این برنامه شرکت کرده اند و اقامت و یا پاسپورت ترکیه را اخذ نموده اند. کشور ترکیه قانونی را تصویب کرده است که بر اساس آن اتباع خارجی با خرید ملک در ترکیه می‌توانند اقامت موقت این کشور را دریافت کنند. در این روش میزان ارزش ملک خریداری شده اهمیت چندانی ندارد. بر این اساس حتی اگر شما خانه ای بسیار ارزان را با حدود ۱۵۰.۰۰۰ لیر هم خریداری کنید، اقامت ترکیه را تا زمان در اختیار داشتن این ملک خواهید داشت.

اما راهکار دیگری هم در این فرآیند وجود دارد. اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملکی به ارزش حداقل ۲۵۰.۰۰۰ دلار. شما از این طریق به جای در اختیار داشتنِ اقامت های یکساله که تا پنج سال باید تکرار شود تا به پاسپورت برسد، ‌از همان ابتدا پاسپورت را دریافت می‌کنید. دولت ترکیه با این قانون یک محرک واقعی در مسیر رشد قیمت املاک در این کشور ایجاد کرده است. به صورتی که قیمت آپارتمان های پروژه ای در بازه زمانی تابستان ۱۳۹۷ تا تابستان ۱۳۹۹ با رشدی ۹۰٪ همراه بوده اند. از این نظر خرید ملک در ترکیه حتی سودی فراتر از خرید املاک در کشورهای اروپایی را به همراه خواهد داشت.

الزامات مورد نیاز برای دریافت اقامت و پاسپورت ترکیه

تفاوت اصلی بین دو شیوه ای که درباره آن صحبت کردیم در همین موضوع است. اگر صرفا به دنبال اقامت باشید با حداقل هزینه ( ۱۶۰.۰۰۰ لیر یا در حدود ۵۰۰.۰۰۰ میلیون تومان) نیز قابلیت خرید ملک و اخذ اقامت ترکیه را خواهید داشت. اما اگر به دنبال دریافت پاسپورت ترکیه باشید از همان ابتدا می‌بایست در نظر داشته باشید که ارزش ملک خریداری شده بالای ۲۵۰.۰۰۰ دلارباشد.

خرید ملک و دریافت  اقامت و یا پاسپورت ترکیه به شما پیشنهاد می‌شود به این دلیل که که عملا هیچ کشور معتبر دیگری وجود ندارد که با خریدن املاک کم هزینه (حتی با خرید ملک ۵۰۰ میلیون تومانی) بتوان در آن اقامت دریافت کرد. حداقل هزینه ها در کشورهای دیگر از ۲۵۰.۰۰۰ یورو به بالاست و دلیل دوم این است که با توجه با نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی ایران و ترکیه، خیلی از متقاضیان خرید ملک در ترکیه نه فقط به خاطر هزینه های اندک که به خاطر گرایش های فرهنگی و یا زبانی نسبت به خرید ملک در ترکیه اقدام می‌نمایند.

پروسه دریافت اقامت و پاسپورت ترکیه

پاسپورت ترکیه

روند خرید ملک و دریافت پاسپورت ترکیه را به این ترتیب پیش خواهیم برد:

مزایای دریافت اقامت و پاسپورت ترکیه

خدمات نمایندگی اینوسپات در ترکیه

تفاوتی ندارد که شما در کدام کشور هستید، برای مثال اگر در ایران هستید، می توانید به صورت مستقیم با دفتر استانبول تماس حاصل کنید یا با نمایندگان ما در ایران تماس حاصل کنید. قبل از هرچیز نمایندگان فروش اینوسپات از طریق فرم مخصوصی از اهداف، توانگری و شهرهای مورد علاقه شما خواهند پرسید. همچنین درباره آیتم هایی که برای شما اهمیت زیادی دارند آگاه خواهیم شد. سپس در اپلیکیشن ما ثبت نام خواهید شد و در گروه مربوطه املاک مورد نظرتان را به شما نشان خوهیم داد.

این دوره موجب آشنایی هرچه بیشتر شما با بازار املاک در ترکیه خواهد شد. سپس بر اساس مشاهدات و گزینه های مورد علاقه شما، و همچنین زمانبندی مورد علاقه تان، سفر شما به ترکیه تدارک داده می‌شود. اگر مایل به سرویس کامل فرودگاهی و دیگر خدمات ویژه هستید نیز در ایران و در یکی از دفاتر نمایندگی ما پیش قرارداد را امضا خواهید کرد.

در ترکیه بر اساس شهری که منتخب شماست روند بازدید از املاک صورت خواهد پذیرفت. پس از انتخاب و خرید نیز در باقی مراحل نیز در کنار شما تا دریافت اقامت و یا پاسپورت ترکیه خواهیم بود.

خرید در شهرهای مختلف ترکیه

وابسته به علائق، هدف و میزان سرمایه متقاضیان شهرهای مختلفی پیشنهاد می‌شود. اینوسپات عملا در تمام شهرهای شاخص ترکیه قادر به ارائه پیشنهاد املاک متنوع و پشتیبانی می‌باشد. استانبول و آنکارا به عنوان شهرهای محوری در ترکیه طرفداران زیادی دارند. به خصوص پروژه های ساختمانی فوق العاده ای در استانبول هر ساله ارائه می‌شوند. اما ترکیه شهرهای جذاب دیگری نیز برای ارائه کردن دارد. از آنتالیا که محبوب بسیاری از ایرانی ها می‌باشد که عبور کنیم، آنالیا،‌مارماریس، بدروم، ازمیر و آدانا از دیگر شهرهایی هستند که می توانند مقصد محبوب شما واقع شوند.

میزان حضور مورد نیاز در ترکیه

در صورت اخذ پاسپورت ترکیه از ابتدا شما هیچ اجباری برای زندگی در ترکیه نخواهید داشت. حتی اگر از روش دریافت اقامت یکساله نیز استفاده کنید نیز صرفا نیاز به دو هفته حضور در خاک ترکیه در سال را دارید. اما در نهایت اگر مایل به دریافت پاسپورت ترکیه دارید می بایست در ۵ سال متوالی حداقل یازده ماه در ترکیه باقی بمانید.

چگونگی اخذ پاسپورت کشور ترکیه
درباره ترکیه

ترکیه یکی از پیوندگاه‌های دو قاره آسیا و اروپا می‌باشد، بنابراین کشوری اوراسیایی است که قسمت بزرگ آناتولی (آسیای کوچک) در جنوب شرق آسیا و خاورمیانه و بخش کوچک تراکیه در منطقه بالکان واقع شده است. پایتخت این کشور آنکارا و دارای وسعت 783.562 کیلومتر مربع می‌باشد. زبان رسمی آن ترکی و واحد پوا لیر ترکیه است. از شهرهای مهم کشور ترکیه استانبول، ازمیر، آدانا، ارزروم، وان، آنتالیا، قونیه، بورسا و اورفا می‌باشد که در تور ترکیه می‌توان به آنها سفر کرد.. ترکیه دارای شش همسایه آسیایی و دو همسایه اروپایی است که عبارتند از جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ایران، گرجستان، عراق، سوریه و همسایه‌های اروپایی بلغارستان و یونان می‌باشد. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از شرق با دو دریای کوچک مرمره و اژه و از جنوب شرق با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. علاوه بر این، ترکیه دارای دو تنگه بسفر و داردانل است.

کشور ترکیه از شرق با گرجستان، ارمنستان، آذربایجان و ایران و از سمت غرب با بلغارستان و روسیه مرزهای مشترک دارد. مرز مشترک سوریه و عراق با این کشور از سمت جنوب دنبال می شود. اگر بخواهیم از دورتر به ترکیه نگاهی بیندازیم می توانیم بگویم در نیمکره شمالی و نقطه تلاقی دو قاره آسیا و اروپا مکان یابی شده است. مساحت کشور ترکیه چیزی در حدود ۷۸۳۵۶۲ کیلومتر مربع است و جمعیتی بالغ بر ۸۲ میلیون نفر را در خود جای داده است. ۹۹٫۸% مسلمان و ۲% باقی مانده مسیحی و یهودی هستند. مردم ترکیه به دین اسلام معتقد هستند، اما دین از سیاست جدا است و حکومت ترکیه لائیک است. کشور ترکیه ۸۱ استان دارد و مراکز تمام استان ها با خود استان هم نام هستند البته در سه استان ختای، کوجاالی و سقاریه این امر مشاهده نمی شود.

ترکیه یکی از مهم ترین کشورهای توریستی در جهان لقب گرفته است. در فصل بهار بارندگی بسیار کم است و شب های بهاری برای مثال دراستانبول قدری خنک و مه آلود است که زیبایی های شهر را با قطرات شبنم بر روی گل های لاله به نمایش می گذارد. فصل تابستان تقریباً در ماه های تیر و مرداد گرم ترین و کم بارش ترین روزهای سال را تجربه می کند و کسانی که تمایل دارند تفریحات آبی را تجربه کنند این فصل از سال را برای سفر به ترکیه در نظر می گیرند. پاییز اوایل مهر تا اواخر آذر آب و هوای هم سطح با شهر تهران را برای شما به تصویر می کشد. ترکیه تصویر ملموسی از ارزش های شرقی در کنار اقتصاد و مدیریت غربی است.

پرسش و پاسخ

پاسپورت ترکیه به صورت مادام ­العمر اعطا می­ شود و همان حقوقی را دارید که شامل حال شهروندان ترکیه از بدو تولدشان می ­باشد.

شما تا 3 سال حقّ فروش ملک خریداری ­شده و یا برداشت مبلغ 500،000 دلار واریز شده به عنوان سپرده را نخواهید داشت. با این حال، بلافاصله پس از نهایی کردن سرمایه­ گذاری خود، واجد شرایط خواهید بود تا برای اخذ تابعیت ترکیه درخواست بدهید و هیچ نیازی نیست که 3 سال برای درخواست خود صبر کنید.

برای برخورداری از تابعیت ترکیه از طریق برنامۀ سرمایه ­گذاری، هیچ نیازی به دانستن زبان ترکی نیست.

اقامت در ترکیه برای مدت زمانی خاص قبل یا بعد از کسب تابعیت ترکیه از طریق سرمایه ­گذاری اجباری نیست.

به محض دریافت سند مالکیت ملک خریداری ­شده و تکمیل و ثبت درخواست­تان، پروندۀ شما به مقامات مربوطه تحویل می­ شود. مراحل ارزیابی پرونده نیز بین 45 روز تا 4 ماه زمان می برد.

پس از خرید و گرفتن سند مالکیت به نام خودتان، شما صاحب ملکی می­ شوید که از تمام حقوق صاحبان املاک در ترکیه برخوردار خواهد بود. شما نمی توانید تحت برنامۀ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه­ گذاری ملک مزبور را تا 3 سال به فروش برسانید اما پس از آن مدت، حق نگهداری یا فروش ملک مزبور را دارید و هیچ محدودیتی در این مورد وجود نخواهد داشت.

همسر و فرزندان شما که کمتر از 18 سال دارند می­توانند به استناد درخواست شما جهت اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه­ گذاری و همزمان با شما برای اخذ تابعیت ترکیه اقدام کنند.

شما فقط می ­توانید ملک خود را طیّ یک مرحله پرداخت و از طریق انتقال وجه بانکی خریداری کنید تا بتوانید به استناد سرمایه ­گذاری خود واجد شرایط درخواست تابعیت بشوید.

برای ثبت درخواست جهت اخذ تابعیت ترکیه، ارزش کلّ املاک خریداری شدۀ شما بین تاریخ­ های 2017/01/12 2017 تا 2018/09/18 باید حداقل 1.000.000 دلار باشد، یا ارزش کلّ املاک خریداری شده فقط و فقط بعد از تاریخ 2018/09/18 حداقل 250.000 دلار باشد.

سنّ پسر شما هنگام شروع مراحل درخواست­تان منظور می ­گردد. تا وقتی مراحل درخواست­تان قبل از 18 ساله شدن پسرتان شروع شود، وی واجد شرایط دریافت تابعیت ترکیه خواهد بود.

فقط یک نفر می ­تواند مالک یک ملک باشد تا قادر شود از طریق برنامۀ سرمایه ­گذاری واجد شرایط اخذ تابعیت ترکیه شود. اگر بیش از یک مالک در عنوان سند دیده شود، هیچ یک از نامبردگان مجاز به ارائۀ درخواست برای اخذ تابعیت ترکیه از طریق این برنامه نخواهند بود.

بعد از اینکه تابعیت ترکیه بر اساس سرمایه­ گذاری به شما اعطا شد، شما از کلیۀ حقوق شهروندی ترکیه که از بدو تولد شامل حال شهروندانش می­ شود برخوردار خواهید شد و می ­توانید بدون نیاز به اجازۀ کار در ترکیه کار کنید.

فقط همسر سرمایه ­گذار و فرزندانش که زیر 18 سال سن دارند، براساس این برنامه واجد شرایط دریافت تابعیت ترکیه هستند. این حقوق در مورد والدین سرمایه­ گذار صدق نمی­ کند.

هیچ مقررات خاصی توسط دولت ترکیه برای توصیف موقعیت مکانی سرمایه گذاری در ترکیه برای بهره­ مندی از تابعیت ترکیه از طریق برنامۀ سرمایه گذاری ارائه نگردیده است.

اقامت در ترکیه برای مدت زمان معینی قبل یا بعد از اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه­ گذاری اجباری نیست. همچنین لازم نیست که شما در ملکی که طبق برنامۀ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری خریداری کرده ­اید زندگی کنید و اجازۀ اجاره آن را دارید.

سپرده­ گذاری باید به دلار آمریکا صورت پذیرد و پس از 3 سال هم این مبلغ فقط به دلار آمریکا قابل برداشت است.

شما می ­توانید سودتان را برداشت کنید البته بعد از گذشت 3 سال مجاز به برداشت وجه­تان خواهید بود. نرخ سود بستگی به بانکی دارد که در آن سپرده گذاری کرده ­اید.

داشتن تابعیت دوگانه و دو ملیتی بودن در ترکیه مجاز است و نیازی به لغو و تسلیم تابعیت فعلی­تان ندارید.

هیچ قانونی در رابطه با تابعیت فعلی متقاضی وجود ندارد. اتباع هر کشوری مجازند برای اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه­ گذاری درخواست بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید