invespot

سرمایه گذاری در فرانسه

سرمایه گذاری در فرانسه

شرایط اقتصادی فرانسه

طبق آمار FDI:

در نتیجه پاندمی کووید 19، بر اساس گزارش سرمایه گذاری جهانی 2021 منتشره توسط UNCTAD جریان سرمایه گذاری خارجی (FDI) در فرانسه در سال 2020، با کاهش 47 درصدی از 34 میلیارد دلار ثبت شده در سال 2019 به 21 میلیارد دلار و به دلیل کاهش فروش M&A از 18 میلیارد دلار به 5 میلیارد دلار رسیده است.

سهم FDI در سال 2020، حدود 968 میلیارد دلار بود. سرمایه گذاری در بخش های استراتژیک خاص، مثل R&D، بهداشت و درمان و انرژی های تجدیدپذیر، علیرغم بحران، افزایش داشته است.

فرانسه هجدهمین دریافت کننده بزرگ FDI در جهان است (در مقایسه با سال 2019 سه پله پایین آمده). لوکزامبورگ، هلند، بریتانیا و سوئیس سرمایه گذاران اصلی در فرانسه هستند و بیش از 50 درصد از سهام FDI را تشکیل می دهند.

بر اساس داده های منتشر شده توسط بانک فرانسه، مقصد سهام FDI اساساً صنایع تولیدی، املاک و مستغلات و در فعالیت های مالی و بیمه است.

منطقه پاریس، بیشترین تمرکز دفاتر چندملیتی اروپا را دارد (رتبه 500 جهانی در مجله فورچون). یکی از اهداف رئیس جمهور امانوئل مکرون، جذب چندملیتی هایی است که در حال حاضر در لندن مستقر هستند.

این کشور، در گزارش تجاری 2020 که توسط بانک جهانی منتشر شده، از بین 190 کشور، در جایگاه 32 اُم قرار دارد.

دارایی این کشور، جایگاهش به عنوان قدرت سوم اروپا، نیروی کار بسیار ماهر، پایگاه های صنعتی گسترده، منابع کشاورزی، شهرت جهانی فرهنگی و موقعیت جغرافیاییش در مرکز اروپاست.

در صورت سرمایه گذاری در فرانسه چه نکاتی را در نظر بگیرید

در صورت سرمایه گذاری در فرانسه چه نکاتی را باید در نظر بگیرید؟

نقاط قوت:

فرانسه یکی از 10 قدرت برتر اقتصاد جهان است و دارایی های زیادی برای جذب سرمایه گذاران خارجی دارد:

نقاط ضعف:

معایب اصلی جذب FDI در فرانسه عبارتند از:

بیشتر بخوانید: آیا امکان اقامت با خرید ملک در اسپانیا وجود دارد؟

اقدامات دولت برای ایجاد انگیزه یا محدود سازی FDI

اصلاحات زیادی در سال های اخیر با هدف احیای اقتصاد ملی و جذب سرمایه گذاری در فرانسه انجام شده است. در اینجا به موارد مهم اشاره می شود:

حمایت از سرمایه گذاری خارجی در فرانسه

طبق کنوانسیون (پیمان) های سرمایه گذاری دوجانبه امضاشده توسط فرانسه:

فرانسه توافقنامه های سرمایه گذاری دوجانبه را با 115 کشور به امضا رسانده است.

سازمان هایی کمکی در زمان عدم توافق

روند های مرتبط با سرمایه گذاری خارجی

تمامی سرمایه گذاری های خارجی باید به بانک فرانسه اعلام شود (به دلایل آماری). اکثر سرمایه گذاری های خارجی نیز باید به خزانه دولت که می تواند نیاز به مجوز قبلی را بررسی کند، اعلام شود.

در فرانسه، مکانیزم پیمایش FDI بر اساس مجوزهای وزیر اقتصاد است، جزییات این روند در ماده L 151-3 قانونی پولی و مالی فرانسه مشخص شده است. مجوز وزیر اقتصاد، برای هر نوع سرمایه گذاری خارجی در فعالیت های مرتبط با صنایع حساس لازم است ( مثل انرژی، تأمین آب و بهداشت و سلامت).

طبق دستور تاریخ 29 نوامبر 2018 که در اول ژانویه 2019 لازم الاجرا شد، فهرستی از بخش های سرمایه گذاری خارجی که به مجوز نیاز دارند، اعلام شد که شامل هوا و فضا، امنیت سایبری، هوش مصنوعی، رباتیک، تولید موارد افزودنی، نیمه رساناها، هاست داده های حساس است.

قانون توسعه و تبدیل مشاغل که در فرانسه با قانون PACTE شناخته می شود، در روزنامه های رسمی در 23 می 2019 منتشر شد که روند دریافت مجوز قبلی فرانسه را بازسازی و تمدید کرده، و قدرت دستور دادرسی را به وزیر اقتصاد اعطا کرد.

قانون PACTE با یک فرمان و یک دستور در 31 دسامبر 2019 تکمیل شد. در مورد پاندمی کووید 19، کنترل سرمایه گذاری خارجی رو به افزایش است. مقررات جدیدی در نتیجه ی فرمان و دستور 22 جولای 2020 اتخاذ شده که هم اقدامات موقت و هم اقدامات دائم را در جهت حمایت از حساس ترین شرکت های فرانسوی دربردارد.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع خرید ملک در ترکیه

درخواست مجوز خاص

برخی بخش ها برای کسب مجوز باید روندهایی را طی کنند: شرط بندی؛ امنیت خصوصی؛ فعالیت های توسعه و پژوهش در حوزه ی عوامل بیماریزا و سمی؛ سیستم های شنود تلفنی؛ فناوری های اطلاعات؛ امنیت سیستم های اطلاعاتی؛ کالاها و فناوری هایی با کاربری دوگانه؛ ابزارهای رمزنگاری در اقتصاد دیجیتال؛ شرکت های هلدینگ اطلاعات سری دفاع ملی؛ خرید و فروش اسلحه و شرکت هایی که با وزارت دفاع قرارداد دارند.

مالکیت رسمی املاک و مستغلات و زمین

امکان خرید زمین و ساختمان های تجاری و صنعتی

نهادهای ثبت شده یا کنترل شده خارجی برای سرمایه گذاری در املاک و مستغلات در فرانسه آزادند. امکان خرید ملک در فرانسه یا اجاره، برای ساختن امکان صنعتی و تجاری یا خرید از طریق یک بنگاه املاک واقعی وجود دارد. اگرچه قانون مورخ 23 می 2019 توسعه و تبدیل مشاغل (PACTE) و فرمان مربوطه ی مورخ 31 دسامبر 2019 به ندرت در رابطه با سرمایه گذاری املاک و مستغلات در فرانسه اعمال می شود، این قانون روند دریافت مجوز سرمایه گذاری خارجی در فرانسه (IEF) را برای حمایت بیشتر از بخش های استراتژیکی مثل هوش مصنوعی یا رباتیک تقویت کرده و گسترش داده است.

ریسک سلب مالکیت

روند سلب مالکیت به مقامات دولت ملی یا محلی اجازه می دهد برای معاملات برنامه ریزی شده در جهت منافع عمومی دارایی هایی را خریداری کنند. بر اساس قانون فرانسه، سرمایه گذاران خارجی، در صورتی که از آنها سلب مالکیت شود، حق دریافت غرامت کافی و سریع را دارند.

کمک به سرمایه گذاری در فرانسه

حوزه های ممتاز در سرمایه گذاری

ایجاد شغل، توسعه ی منطقه ای، حوزه ی صنایع غذایی، حفاظت از محیط زیست، کمک به تحقیق و توسعه، خوشه های رقابتی

مناطق جغرافیایی ویژه

بیشتر بخوانید: در چه کشورهایی میتوان خرید کسب و کار داشت؟

فرصت های سرمایه گذاری در فرانسه

بخش های اصلی اقتصاد ملی

هوا و فضا، خودرو، صنایع غذایی، داروسازی، صنعت مد و زیبایی، میکرو الکترو تکنولوژی، قانون گذاری، تجهیزات پزشکی

بخش هایی با پتانسیل بالا

بیوتکنولوژی، مخابرات، خدمات شرکتی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، محیط زیست.

برنامه های خصوصی سازی

برق، گاز، حمل و نقل ریلی و خدمات پستی. دولت اخیرا طرحی برای خصوصی سازی هیچ یک از شرکت های دولتی باقیمانده اعلام نکرده اما سهام خود را در چند شرکت کاهش داده است.

بخش هایی که فرصت سرمایه گذاری در آنها کمتر است:

دولت فرانسه هنوز انحصالات قانونی را در شرکت های خدمات دولتی حفظ کرده است: شبکه ی ریلی (RFF)، حمل و نقل عمومی در پاریس (RATP)، تولید و توزیع تنباکو (Altadis)، نیروگاه های هسته ای (EDF)، دفاع، رسانه، انرژی، حمل و نقل هوایی، هوا و فضا.